during the UEFA Euro 2016 Group A match between France and Romania at Stade de France on June 10, 2016 in Paris, France.

Reprezentativa României a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul susţinut, miercuri, în compania selecţionatei Elveţiei, pe arena Parc des Princes din Paris, în etapa a doua a Grupei A de la Campionatul European din Franța. Au marcat Bogdan Stancu, în minutul 18, din penalty, respectiv Admir Mehmedi, în minutul 57.

România şi Elveţia au oferit un fotbal inestetic, incoerent în atac şi mult fragmentat. Rezultatul de egalitate acoperă doar parţial jocul modest al tricolorilor, care au nevoie acum de o victorie cu Albania şi de un succes al Franţei cu Elveţia pentru a spera la locul al doilea în grupă. Dacă Franţa şi Elveţia fac un egal de salon în ultima etapă, României nu-i rămâne decât să bată Albania şi să spere că nu va da peste Germania în optimi.

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Grigore, Raţ (Filip ’62) – Prepeliţă, Pintilii (Hoban ’46) – Torje, Stancu (Andone ’84), Chipciu – Keşeru. Antrenor: Anghel Iordănescu.

Elveţia: Sommer – Lichtsteiner, Schar, Djourou, Rodriguez – Behrami, G. Xhaka – Shaqiri (Tarashaj ’90+1), Dzemaili (Lang ’83), Mehmedi – Seferovici (Embolo ’63). Antrenor: Vladimir Petkovici.