Kenyanul James Barmasi Kiptum a câștigat Maratonul București

Atletul kenyan James Barmasi Kiptum, în vârstă de 32 de ani, a câștigat duminică ediția a noua a Maratonului București, el trecând linia de sosire din Piața Constituției în 2 ore, 15 minute și 5 secunde.

El a fost urmat pe locurile doi și trei de alți doi sportivi din Kenya, Edwin Kiplagat Kitum (02:16:52) și Patrick Kiprono Kimeli (02:18:36). Cel mai bun timp al unui sportiv român a fost reușit de Sorin Mineran, care cu 2 ore, 30 de minute și 22 de secunde s-a clasat pe poziția a cincea.

La feminin s-a impus Zeritu Begashaw Wakjira din Ethiopia, cea care a câștigat și ediția de anul trecut a Maratonului București. De această dată ea a încheiat cei 42,195 km în 2 ore, 40 de minute și 33 de secunde și a fost urmată de Sally Jemutai Kimaiyo (Kenya — 02:40:50) și Fatuma Usen Tayr (Ethiopia — 02:40:53). Pe locul patru s-a clasat atleta română Ana Veronica Rodean, care a obținut timpul de 2 ore, 51 de minute și 5 secunde.

Ocupanții primelor trei poziții, atât la masculin cât și la feminin, au fost premiați de organizatori cu 2.500 de euro (locul I), 1.500 de euro (locul II), respectiv 800 de euro (locul III).

În cursa masculină de semimaraton (21,097 km) s-a impus italianul Marco Macchia (01:11:30), locurile doi și trei revenindu-le românilor Andrei Crainic (01:12:13) și Szabolcs Istvan Gyorgy (01:13:00).

Cursa feminină de semimaraton a avut pe podium numai sportive din România: Adela Paulina Băltoi (01:18:15), Ingrid Mutter (01:20:16) și Maria Magdalena Velișcu (01:23:08).

Premiile oferite de organizatori la semimaraton au fost de 500 de euro (locul I), 400 de euro (locul II) și 300 de euro (locul III).

La ediția 2016 a Raiffeisen Bank Bucharest Marathon au participat peste 14.000 de sportivi.