Se întâmplă şi la case mari: FC Liverpool, învinsă pe teren propriu în Premier League

Echipa FC Liverpool a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de „lanterna roșie” Swansea City, sâmbătă, în partida de deschidere a celei de-a 22-a etape a campionatului de fotbal al Angliei, informează Agerpres.

Atacantul spaniol Fernando Llorente a reușit o „dublă” pentru oaspeți, în minutele 48 și 52, însă „cormoranii” au revenit și au marcat la rândul lor de două ori prin brazilianul Roberto Firmino (min.55 și 69). Swansea a plecat cu toate cele trei puncte de pe Anfield, grație golului marcat de islandezul Gylfi Sigurdsson, în minutul 74.

În urma acestui succes, Swansea City a părăsit ultima poziție a clasamentului, în timp ce Liverpool se menține în continuare pe locul al treilea, la egalitate de puncte cu Tottenham, care va juca sâmbătă seara, în deplasare, cu Manchester City.