Tenis: Marius Copil, calificat în sferturile turneului challenger de la Budapesta

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Budapesta, dotat cu premii totale de 64.000 de euro, după ce l-a învins, joi, pe belgianul Joris De Loore cu 6-4, 4-6, 6-1.

Copil (26 ani, 134 ATP), al treilea favorit, s-a impus într-o oră și 37 de minute în fața unui adversar de 23 de ani, care ocupă locul 197 în ierarhia mondială.

Copil a reușit 12 ași în acest meci, față de 4 ai adversarului, care a comis și 4 duble greșeli.

Arădeanul și-a asigurat 1.850 euro și 15 puncte ATP, iar în sferturi îl va înfrunta pe austriacul Jurgen Melzer, victorios cu 5-7, 6-2, 6-2 în fața slovacului Norbert Gombos. Copil îl înfruntă în premieră pe Melzer (35 ani), aflat acum pe locul 257 în clasamentul ATP, după ce în 2011 a fost numărul opt mondial.