Tenis: Tecău și Rojer, calificați în sferturile probei de dublu la Rotterdam

Tecău și Rojer

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Rotterdam, dotat cu premii totale de 1.724.930 euro, după o o victorie dramatică în fața cuplului Daniel Nestor (Canada)/Edouard Roger-Vasselin (Franța), cu 6-7 (3), 6-3, 11-9.

Tecău și Rojer au pierdut primul set în tiebreak, dar s-au impus clar în al doilea, cu 6-3, pentru ca soarta calificării să se decidă în super tiebreak. Nestor (44 ani, 21 ATP la dublu) și Roger-Vasselin (33 ani, 15 ATP) au început mai bine și au condus cu 4-1 și 6-3, iar apoi au avut 8-6 și 9-8, dar perechea româno-olandeză a salvat mingea de meci și a reușit trei puncte consecutive, obținând victoria, într-o oră și 24 de minute.

Tecău (32 ani, 18 ATP) și Rojer (35 ani, 28 ATP) conduc acum cu 2-1 în meciurile cu cuplul Nestor/Roger-Vasselin, după victoria din 2015, în optimi la Paris, cu 6-4, 6-2. Dublul canadiano-francez câștigase anul acesta la Brisbane, în optimi, cu 6-4, 6-4.

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer și-au asigurat un cec de 14.100 euro și 90 de puncte ATP, urmând să joace în sferturi cu favoriții numărul trei, Feliciano Lopez/Marc Lopez. Ibericii s-au impus în singura confruntare de până acum, anul trecut, la Dubai, în sferturi, cu 6-4, 6-4, potrivit Agerpres.

Tecău și Rojer au câștigat titlul la Rotterdam în 2015, au pierdut finala în 2014, iar în 2016 s-au oprit în semifinale.