Cătălina Ponor, de două ori AUR la Baku: în finalele de la bârnă şi sol

Cătălina Ponor

Cătălina Ponor, singura gimnastă română care s-a calificat în finalele de la sol şi bârnă din cadrul Cupei Mondiale de Gimnastică Artistică de la Baku, a luat startul astăzi, la ora 10.00 ( ora României), în cele două finale.

Cătălina nu a avut rival la sol şi bârnă, unde a cucerit aurul.

Gimnasta noastră a luat medalia de aur la bârnă individual, unde a fost notată cu 13.833 ( 14.233 a fost nota obţinută în calificări).

A doua doua medalie de aur a fost cucerită de Ponor la sol, cu nota de 13.433 (13.233 a fost nota la sol din calificări).

Ceilalţi gimnasti care au reprezentat România la Cupa Mondială de Gimnastică Artistică de la Baku au fost Cristian Bățagă, Cotuna Vlad, Ursache Alexandru Andrei, Adelin Kotrong, Laurenţiu Nistor şi Anamaria Ocolişan.

Vineri s-au încheiat calificările, în program figurând ultimele cinci aparate. Cătălina Ponor a obţinut prezenţa în două finale, dominând concursul la bârnă (la un punct de a doua clasată) şi sol.