Judo: Larisa Florian obține aurul la Grand Slam-ul de la Baku

Judoka română Larisa Florian a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 52 kg, vineri, la turneul Grand Slam de la Baku (Azerbaidjan), după ce a învins-o în finală pe unguroaica Reka Pupp, prin waza ari.

Florian, care avea anul acesta un loc trei la Grand Prix-ul de la Duesseldorf, a reușit în sferturi o victorie remarcabilă, prin ippon, în fața belgiencei Charline van Snick, campioana europeană en titre, iar în semifinale a învins-o, tot prin ippon, pe brazilianca Sarah Menezes, campioana olimpică de la Londra (2012).

La cat. 48 kg, Alexandra Pop a ocupat locul 7, după ce a întrecut-o în optimi pe azera Șafag Mamadova (ippon), a pierdut în sferturi la Taciana Cesar (Guineea Bissau), prin waza ari, fiind învinsă și în recalificări de ucraineanca Marina Cerniak (ippon).

La competiție participă 183 de judoka din 31 de țări, 110 la masculin și 73 la feminin.