Simona Halep e în sferturi la Miami, după o revenire spectaculoasă şi o minge de meci salvată

Simona

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Miami, după un meci pe muchie de cuţit cu Samantha Stosur.

Simona a început curajos meciul, însă, la scorul de 4-2 pentru româncă, Stosur a început să joace în forţă, a reuşit să întoarcă scorul şi să câştige primul set.

Setul doi părea pierdut pentru Simona Halep, jocul ei scăzând mult în calitate. Când totul părea pierdut, la 5-2 pentru jucătoarea australiană, românca a avut o revenire senzaţională. A salvat o minge de meci, a egalat la 5, apoi şi-a adjudecat setul al doilea cu 7-5.

Setul trei a devenit o formalitate pentru Simona, Sam Stosur nereuşind mai nimic: 6-2 pentru Halep, care a reuşit să-şi egaleze astfel performanţa de anul trecut.

Simona urmează să o întâlnească în sferturi pe Konta.