Succes uriaş pentru gimnaştii români: AUR, ARGINT şi BRONZ la Europenele de la Cluj

Bucurie mare pentru gimnastica românească. Cătălina Ponor a obținut, duminică, medalia de aur, iar Larisa Iordache a câștigat bronzul în concursul de la bârnă, la Campionatele Europene găzduite în aceste zile de Cluj-Napoca. Marian Drăgulescu a câștigat argintul în concursul de sărituri, după ce, cu o zi înainte, obținuse titlul european la sol.

În finală a fost devansat doar de rusul Artur Dalaloian, care a câștigat medalia de aur, bronzul revenind ucraineanului Oleg Verniaiev.
Sportivul român a reușit cea de-a 18 medalie a sa la Campionatele Europene totalizând 14,733 puncte, cele două sărituri ale sale fiind notate cu 14,666 și 14,800. Artur Dalaloian a totalizat 14,933 puncte (15,066 și 14,800), iar Oleg Verniaiev 14,649 puncte (14,766 și 14,533).

Cătălina Ponor (29 de ani), multiplă medaliată olimpică, mondială și europeană, a primit 14,566 puncte, în timp ce Larisa Iordache, în vârstă de 20 de ani, a fost notată cu 13,966 puncte. Medalia de argint a fost câștigată de Eythora Thorsdottir din Olanda, cu 14,066 puncte.

Pentru Ponor este al nouălea titlu european, al cincilea în concursul de la bârnă. La rândul ei, Larisa Iordache a cucerit duminică cea de-a 12 medalie din palmares la Campionatele Europene, potrivit Agerpres.