Simona Halep şi Sorana Cîrstea s-au calificat în sferturi la Madrid. Cu cine joacă româncele

Simona Halep, deţinătoarea titlului, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 4-6, 6-4, pe australianca Samantha Stosur, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 16, calificându-se în sferturile de finală ale Madrid Open.

Simona va juca joi, de la ora 13.00, cu sportiva americană Coco Vandeweghe.

Sorana Cîrstea, locul 83 WTA şi beneficiară a unui wild-card, şi-a egalat performanţa de anul trecut la Madrid Open, calificânu-se şi ea în sferturile de finală, după victoria obţinută, miercuri, cu 7-5, 3-6, 6-1, cu japoneza Misaki Doi, locul 53 WTA.

În sferturi, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Kristina Mladenovic, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 14. Meciul este programat joi, 11 mai, în jurul orei 16.30.

Irina Begu, locul 36 WTA, a fost eliminată în optimi.

Begu a fost învinsă de olandeza Kiki Bertens, poziţia 19 în ierarhia mondială, scor 6-1, 7-5, după o oră şi 28 de minute de joc, potrivit Agerpres.

Pentru prezenţa în optimi de finală la Madrid, Begu va primi 120 de puncte WTA şi un cec în valoare de 68.010 euro.