Exclusivitate MagnaNews cu Simona Halep: ”Acum vine ce este mai important, obiectivul este Wimbledon-ul”

A doua jucătoare a Lumii în ierarhia oficială mondială WTA, dar și prima în WTA Race, Simona Halep, a făcut un efort fizic și psihic uriaș la turneul Premier de la Eastbourne, presărat cu numeroase întreruperi și reprogramări de meciuri. Ea a jucat două zile consecutive câte două meciuri, cu câte trei seturi și cu tie-break-uri.

Astfel, Simona a jucat joi două meciuri extrem de solicitante, primul, cu Pironkova, durând peste două ore și jumătate în optimi, în timp ce Wozniacki a avut înaintea confruntării cu Simona o paritdă mult mai lejeră, de numai o oră. Dar chiar și așa, românca putea învinge, după 1-0 la seturi și 3-0 în setul doi, dar așa este conceput tenisul, pentru a putea permite inclusiv răsturnări neverosimile de scor, mai ales atunci când consumul fizic și psihic este uriaș. După această înfrângere aproape inevitabilă, în fața unei jucătoare cu nimic mai valoroase, ci doar mai odihnite, Simona Halep – cu multă maturitate – a declarat telefonic, în exclusivitate pentru MagnaNews: ”Am dat tot ce se putea în meciul cu Wozniacki,. Cred că dacă nu ar fi fost acel meci foarte lung cu bulgăroaica Pironkova, alta ar fi fost soarta sferturilor. Am condus în setul doi, dar asta nu înseamnă că disputa era tranșată, în tenis poți să conduci și cu 1-0 la seturi, 5-0 și 40-0, iar apoi să pierzi, așa e făcut jocul. Nu regret nimic, am dat tot ce am putut, voi munci mai departe și mă voi odihni în aceste zile cât voi putea, contează chiar și această zi în plus pe care o am plecând de la Eastbourne. Obiectivul meu principal este Wimbledon-ul, unde sunt însă conștientă că este foarte greu. Sunt convinsă că mă voi reface rapid din punct de vedere fizic, dar asta nu e totul. Și acolo, orice este posibil, fiecare meci este extrem de solicitant, încă din turul întâi. Trebuie să fii permanent foarte concentrat psihic și pregătit fizic. Asta voi și face. Pe de altă parte, poți câștiga sau pierde totul, în plus ai nevoie și de puțină șansă, întotdeauna. Postura de favorită nr.2 e onorantă , dar și foarte dificilă, adversarele se mobilizează întotdeauna mult mai intens. Nu mă tem de nimeni, am încredere în mine și în ceea ce pot face. O felicit pe Wozniacki, azi a câștigat ea, altădată, probabil, o voi face eu. Ceea ce contează acum este doar Wimbledon-ul, meci de meci.”