FC Voluntari aduce Supercupa României în Ilfov, sfidând Viitorul

Echipa lui Gică Hagi și campioana României în 2017, Viitorul Constanța, a început cu stângul noul sezon. Astfel, laureații sezonului 2016-2017 au pierdut în mod surprinzător Supercupa României în fața formației FC Voluntari, deținătoarea Cupei României.

FC Voluntari – Viitorul 1-0 (1-0) în partida disputată pe Stadionul Municipal din Botoșani.

Singurul gol al unui meci destul de zgârcit în spectacol fotbalistic a fost marcat repede, în primul sfert de oră al disputei, de Costin Lazăr (minutul 12). De remarcat că, în minutul 32, constănțeanul Ionuț Vînă a făcut un fault absolut inutil la mijlocul terenului și a văzut al doilea cartonaș galben, apoi, firesc, pe cel roșu, fiind eliminat din teren și diminuând până la anulare șansele Viitorului de a răsturna situația de pe tabela de marcaj.

De partea cealaltă, a fost al doilea trofeu din istorie pentru echipa ilfoveană, antrenată de fostul golgeter dinamovist Claudiu Niculescu. FC Voluntari a cucerit Cupa României  la sfîrșitul lunii mai, după 1-1 și executarea loviturilor de departajare cu Astra Giurgiu.