Simona Halep o strivește pe Strycova, 6-1, 6-0 și merge în sferturi de finală

Nu am văzut de mult, poate niciodată, o victorie atât de zdrobitoare în tenis, cum a fost a Simonei Halep din această seară, în optimile de finală ale turneului Canadian Open, Rogers Cup, disputat anul acesta la Toronto:

Simona Halep – Barbora Strycova (Cehia, 25 WTA) 6-1, 6-0  !!!  În doar 58 de minute.

În mod normal, la acest scor nu se mai comentează NIMIC.

Simona Halep (nr. 2 WTA) a făcut, efectiv, tot ce a vrut pe teren cu Strycova. Este adevărat că nu a pierdut niciun set (nici) în celelalte meciuri jucate până acum, dar ca această victorie – repetăm – nu am mai văzut de mult în tenis. Strycova nu a putut avea nici măcar o singură minge de break în tot meciul, în vreme ce Simona nu a ratat niciuna din cele 4 mingi de break pe care le-a obținut. Iar asta se vede rar, foarte rar sau niciodată în tenis.

Simona se va întâlni în sferturi cu Caroline Garcia (Franța), nr. 19 WTA, o sportivă de 23 de ani, aflată pe cel mai bun loc de până acum al carierei sale. (foto Ziua Veche)