Simona Halep și Sorana Cîrstea se califică în turul doi la Beijing

Simona Halep a reușit să obțină victoria în prima partidă pe care a jucat-o în turneul de la Beijing. Românca a câștigat sâmbătă un meci dificil împotriva americanei Alison Riske (nr.51 WTA), cu 3-6, 6-3, 2-6. Meciul a durat două ore şi 13 minute.

Simona Halep, locul 2 WTA, s-a calificat astfel în turul doi al turneulului de categorie Premier Mandatory, dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari.

Halep o va întâlni în turul doi pe câştigătoarea meciului dintre sportiva slovacă Magdalena Rybarikova, locul 28 WTA, şi jucătoarea canadiană Eugenie Bouchard, numărul 85 mondial şi beneficiară a unui wild card.

Sâmbătă s-a calificat în turul doi la Beijing şi Sorana Cîrstea, locul 46 WTA, care a trecut în runda inaugurală de sportiva germană Mona Barthel, locul 49 mondial, scor 7-6 (4), 6-1, într-o oră şi 23 de minute.

În runda următoare, Cîrstea o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre americanca Sloane Stephens, locul 17 mondial şi favorită 15, şi o jucătoare venită din calificări, potrivit news.ro.