Tenis: Tecău și Rojer s-au calificat în sferturile probei de dublu la Tokyo

Perechea formată din tenismanul român Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Tokyo, dotat cu premii totale de 1.563.795 dolari, marți, după 6-7 (5), 6-2, 10-5 cu spaniolii Feliciano Lopez/Marc Lopez.

Principalii favoriți s-au impus într-o oră și 35 de minute, la primul lor meci după ce au câștigat titlul la US Open, chiar în fața cuplului iberic, cu 6-4, 6-3, informează Agerpres.

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au acum 3-1 în meciurile directe, după ce i-au mai învins în februarie pe cei doi Lopez, în semifinalele probei de dublu la Rotterdam (Olanda), cu 6-4, 6-4, după înfrângerea, la scor identic, suferită în 2016, în sferturile turneului de la Dubai.

Tecău și partenerul său și-au asigurat un cec de 12.785 dolari și 90 de puncte ATP, iar în sferturi vor întâlni învingătorii din meciul Ben Mcachlan/Yasutaka Uchiyama (Japonia) — Treat Huey (Filipine)/Adil Shamasdin (Canada).