Veste mare pentru româncă! Simona Halep, la o victorie distanţă de a deveni numărul unu mondial

Elina Svitolina (numărul trei mondial) a fost eliminată în sferturile de finală de la Beijing de Caroline Garcia, scor 7-6(5), 5-7, 6-7(6). Confruntarea, transmisă în direct de Digi Sport 2, a fost una incredibilă, având o durată de 3 ore şi 26 de minute.

Ucraineanca nu mai poate fi lider mondial la finalul acestui turneu, astfel că Halep e la o victorie distanţă de a fi noul număr unu WTA.

Campioana noastră avea două variante să devină locul 1 mondial la capătul turneului de la Beijing: fie să câştige turneul, fie să ajungă în finală, condiţia fiind ca Svitolina să nu treacă de semifinale.

Partida Halep – Ostapenko se joacă sâmbătă, în direct la Digi Sport 2, de la 09.30.