PSG învinsă de recitalul și ”dubla” lui Ronaldo la Madrid

Ca în vremurile sale cele mai bune, Real Madrid s-a impus cu 3-1 în partida de pe teren propriu cu Paris Saint Germain (PSG), din optimile Ligii Campionilor, după ce însă francezii au deschis scorul și au dominat destul de clar o mare parte din repriza secundă.            PSG a deschis scorul la Madrid prin Adrien Rabiot în minutul33), dar deținătoarea trofeului Champions League a egalat în finalul primei reprize, prin Cristiano Ronaldo (min 45), care transformat cu un șut foarte puternic un penalty corect acordat de arbitru. În continuare, Real Madrid a reuşit să se desprindă pe tabelă abia în finalul partidei, când au marcat același inepuizabil Ronaldo (83, cu o deviere din genunchi) şi Marcelo (86), cu un superb șut de la distanță. După această ”dublă”, Ronaldo este golgeterul ediției 2017-2018 a Ligii Campionilor, cu 11 goluri. În total el a marcat 101 goluri ăn această competiție, doar pentru Real Madrid, alt record absolut. Returul se va juca în data de 6 martie, pe ”Parc des Princes”. Într-un alt meci din optimi, a fost FC Porto – Liverpool 0-5, iar englezii sunt ca și calificați în sferturile de finală. (foto diariogol.com)