FCSB-Lazio 1-0, victorie senzațională a echipei lui Gigi Becali

Victorie uriașă pentru echipa lui Gigi Becali. FCSB a învins formaţia italiană Lazio Roma cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în prima manşă a şaisprezecimilor de finală ale Europa League la fotbal. Foștii steliști păstrează șanse foarte bune de a se califica mai departe, în returul programat joi, 22 februarie, pe Stadio Olimpico din Roma, acolo unde a avut loc finala Campionatului Mondial din 1990, Germania-Argentina 1-0. Revenind la meciul de joi seara,  FCSB – Lazio în 16-imile Europa League a fost un adevărat spectacol pe Arena Națională. Golul victoriei a fost marcat de nouarul ex-steliștilor, francezul H. Gnohere în minutul 29.                                                                  Lazio a forțat mult egalarea și a dominat repriza a doua, dar băieții lui Nicolae Dică au reacționat excelent și au știut să păstreze scorul. În minutul 84 am văzut cea mai mare ratare a meciului! Anderson a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în careu, dar Cacere nu a putut reluat spre poartă, ci a alunecat cu minge spre poartă, steliștii respingând de pe linia porții. Însă și în minutul 69 putea să fie 2-0, când Budescu s-a jucat cu inimile românilor. A driblat doi jucători, a rămas singur cu Strakosha, l-a driblat pe portarul lui Lazio, dar și-a prelungit mingea în lateral și nu a putut să o trimită în poarta goală.      Lazio este un nume de mare rezonanță în fotbalul european și mondial, dublă câștigătoare a Cupei UEFA, dublă campioană a Italiei, de 6 ori câștigătoare a Cupei Italiei, dar și deținătoarea Supercupei Italiei 2017. (foto GSP)