Simona Halep, din nou pe primul loc în clasamentul WTA!

Simona Halep

Eliminarea Carolinei Wozniacki în semifinalele turneului de la Doha a readus-o pe Simona Halep în fruntea ierarhiei mondiale. Kvitova a reuşit să se impună contra primei jucătoare a lumii la capătul unui meci care a durat două ore şi 36 de minute, scor 3-6, 7-6, 7-5.

Exclusiv Simona Halep: ”Cât am putut, am strâns din dinți, am zâmbit și am mers mai departe”

Simona Halep va urca din nou pe primul loc în ierarhia mondială. Rocada se va produce după turneul de la Dubai. Între cele două vor mai rămâne 45 de puncte după acest turneu, iar Wozniacki va pierde 300 săptămâna viitoare. Cum Halep nu are nimic de apărat la Dubai, va urca din nou pe primul loc.

Finala, cu Kvitova, odihnită pentru că nu a jucat cu Simona Halep

A fost a 12-a victorie la rând obţinută de Petra Kvitova, în acest an. Sportiva cehă o va întâlni în finala competiţiei pe jucătoarea spaniolă Garbine Muguruza, locul 4 WTA. Aceasta nu a fost nevoită să joace în semifinale, după ce Simona Halep, numărul 2 mondial, s-a accidentat în partida câştigată în sferturi şi s-a retras din turneu.