Derby de România cu dramatism și spectacol total, ca pe vremuri la Dinamo-Steaua

Spectacol total, egalare dramatică, în prelungiri, goluri și ocazii multe, adică tot ”tacâmul” fotbalului adevărat, la Derby de România. Dinamo-FCSB sau Dinamo-Steaua, oricum l-am numi, rămâne cel mai important meci al României, indiferent de poziția pe care se află una sau alta dintre echipe. A dovedit-o și confruntarea de duminică seara, Dinamo-FCSB 2-2 (1-0), când nu s-a mai știut care echipă se află pe podium și care luptă pentru a prinde play-off-ul. Jandarmeria a anunțat, la pauză, numărul oficial de spectatori prezenți la meci, 24.726, dintre care 3.700 de steliști, partida fiind considerată a se disputa pe terenul celor de la Dinamo. În prima parte Dinamo a reușit un bun joc de contraatac de câte ori a avut ocazia. Gabriel Torje a fost cel mai periculos jucător. De la FCSB s-au remarcat Enache și Florin Tănase, autorii unor ratări uriașe. Croatul lui Dinamo,  Ivan Pesic, a deschis scorul în minutul 20, după o incursiune formidabilă semnată de Torje, care a driblat 3 adversari.Nemulțumit de joc, Nicolae Dică i-a introdus la pauză pe Budescu și Man în locul lui Ov. Popescu și Cristi Tănase. În minutul 57 omul meciului, Torje, îl driblează ca în curtea școlii pe Găman și trage cu stângul pe centru, iar portarul de 18 ani Andrei Vlad scapă mingea dincolo de linia porții. E 2-0 și echipa lui Vasile Miriuță părea că nu mai poate scăpa victoria. Totuși, lucrurile se precipită în minutul 84, când Budescu trimite o centrare extraordinară cu exteriorul, iar Dennis Man reia cu capul dintr-o poziție perfectă: 2-1. Iar în prelungiri vine, aproape inevitabil, și egalarea: Teixeira profită de apărarea total aeriană a dinamoviștilor și trimite necruțător din 5 metri.                                                                Egal echitabil așadar, cu 2-2, deși Dinamo se află într-o poziție precară în clasament, iar FCSB, fosta Steaua, este sus de tot, lângă CFR Cluj, în lupta directă pentru locul 1. La fel ca la derby-urile Dinamo-Steaua de pe vremuri.(foto youtube)