Italienii nu acceptă eșecul și ne acuză de rasism

Dacă tot au pierdut și nu se pot împăca cu ideea, italienii lansează atacuri din afara gazonului: jucătorul de culoare al lui Lazio, Jordan Lukaku (23 de ani), ar fi fost ținta unor scandări rasiste în meciul câștigat de FCSB cu 1-0 împotriva romanilor, conform celor de la Corriere dello Sport. Lukaku, jucătorul de bandă stângă a lui Lazio, a primit cartonaș galben în prelungirile primei reprize de la neamțul Deniz Aytekin, arbitrul partidei. Reacția belgianului a fost una total deplasată: a șutat mingea cu mare putere spre tribună, după care spectatorii pur și simplu auexplodat împotriva lui Jordan. „Nu știm dacă UEFA va deschide o investigație sau dacă observatorii prezenți la partidă au semnalat incidentul rasist din prelungirile primei reprize, când peluza bucureștenilor l-a luat în vizor pe Lukaku”, au declarat oficiali ai lui Lazio, sperând în cine știe ce sancțiuni împotriva Stelei, care să îi aducă pe ei în avantaj. Meciul decisiv se va juca joi, de la ora 20, pe Stadio Olimpico din Roma. (foto fotbaltour.ro)