Mihaela Buzărnescu a măturat pe jos cu campioana de la Roland Garros

Jucătoarea care în urmă cu un an nu era nici măcar pe primele 500 de locuri WTA, Mihaela Buzărnescu (43 WTA) a reușit meciul carierei – de până acum -, obținând o victorie absolut superbă în turul II de la Doha,unde a învins-o pe nimeni alta decât deținătoarea titlului de Grand Slam de la Roland Garros, letona Jelena Ostapenko (20 de ani, nr 6 WTA). Mihaela a făcut legea pe teren, de o manieră entiziasmantă, în două seturi, scor 6-1, 6-3, după un meci care a durat numai o oră și 6 minute. Românca a surprins pe toată lumea cu un joc perfect, conducând cu 5-0 în primul set și  un joc foarte solid în primul set și aducând-o pe Ostapenko foarte aproape de a izbucni în lacrimi în acest set inaugural.                            În setul doi, Buzărnescu a revenit de la 0-2 și a făcut același joc excelent, conducând apoi non-stop până la final. A fost prima victorie a Mihaelei în fața unei jucătoare de Top Ten.  În optimi, ea va avea un nou meci foarte greu, cu nemțoaica Julia Goerges (10 WTA). Partida este programată joi, după ora 16. (foto ziuaconstanta.ro)