O nouă ascensiune spectaculoasă în tenisul românesc

După Mihaela Buzărnescu, jucătoarea care a ajuns pe locul 43 WTA, urcând de dincolo de poziția 500 în mai puțin de un an, o nouă ascensiune spectaculoasă are loc în cariera unei românce, de data aceasta cu 11 ani mai tânără, Andreea Amalia Roşca (18 ani), care a câştigat cel de-al 4-lea turneu ITF din cariera sa. Astfel, ea va urca pentru prima dată în top 500 WTA, după ce, în octombrie 2017, se afla aproape de poziția cu numărul 1000 a clasamentului mondial feminin. În finala turneului de la Hammmamet (Tunisia), ea a învins-o foarte clar pe sârboaica Natalia Kostici cu 6-2, 6-4. Concret, acest formidabil traseu al Andreei Roșca a început în decembrie 2017, când a câştigat primul turneu ITF la Cairo (Egipt), după o pauză îndelungată, provocată de cancerul depistat mamei sale. De atunci au urmat alte trei trofee, toate în circuitul african ITF, încă unul în Egipt, apoi în Turcia şi acum, al patrulea, în Tunisia. „De când am pierdut-o pe scumpa mea mamă, m-am decis să dau totul pentru tenis, pentru că şi mama ar fi vrut asta. Sunt fericită că am reuşit să câştig încă un turneu şi i-l dedic în special mamei mele, dar şi familiei şi tuturor celor care cred în mine”, a spus Andreea, conform GSP. (foto tennisforum.com)