Victorie istorică a României, într-un meci dramatic împotriva Croaţiei

victorie

Tricolorii au învins în premieră Croaţia, este o victorie istorică. Echipa croată a cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice din anul 1992. Palmaresul său cuprinde un bronz la Cupa Mondială şi două medalii de bronz la Eurobasket.

Victorie istorică! Niciodată nu s-a mai întâmplat asta!

Naţionala masculină de baschet a României a învins dramatic redutabila formaţie a Croaţiei. Scorul – 58-56 (16-16, 5-12, 16-10, 21-18). Totul – vineri seară, în arena ”Dvorana Kresimir Cosic”, din Zadar,. Meciul – în Grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale FIBA 2019.

Echipa României, antrenată de macedoneanul Zare Markovski, şi Croaţia au fost la egalitate după primul sfert, 16-16. Apoi, gazdele au preluat controlul jocului, de factură modestă. La jumătatea partidei, scorul era 28-21 pentru croaţi.

România a revenit în meci şi a recuperat diferenţa. În ultimul sfert, a trecut în avantaj pe tabelă. Când mai erau 7 minute de joc, scorul era egal, 44-44. Cu 2 minute şi 26 de secunde înainte de final, România avea 54-46 pe tabelă.

La secundă, victorie istorică pentru baschetul românesc

Gazdele au reuşit şase puncte consecutive şi România mai avea două puncte avans pe tabelă, 54-52, iar când rămăseseră 7 secunde diferenţa era de un singur punct, 57-56. Căţe a transformat apoi o singură aruncare liberă, croaţii au recuperat, dar Kruslin a ratat aruncarea de trei puncte care ar fi adus victoria Croaţiei.

România-Chile 3-2, meci amical, victorie fără glorie în superioritate numerică

Kuti şi Căţe au fost cei mai buni jucători ai echipei României în acest meci. Nandor Kuti a reuşit 16 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive, iar Emanuel Căţe a avut 13 p şi 14 rec. Au mai jucat Giordan Watson 4 p, 2 rec, 2 pase decisive, Andrei Mandache 5 p, 6 rec, 5 pd, Mirel Dragoste 1 rec, Iulian Orbeanu 3 rec, Radu Paliciuc 3 p, 3 rec, Bogdan Nicolescu 7 p, 6 rec, Alexandru Olah 2 p, 1 rec, 1 pd, Titus Nicoară 8 p, 3 rec, 1 pd.

Selecţionerul croat Ivica Skelin i-a utilizat pe Dominik Mavra 3 rec, 2 pd, Filip Kruslin 6 p, 3 rec, 3 pd, Ante Delas 1 rec, Ivan Buva 8 p, 8 rec, Luka Zoric 11 p, 5 rec, Miro Bilan 7 rec, Hrvoje Peric 19 p, 12 rec, 2 pd, Luka Babic 2 p, 2 rec, 1 pd, Zeljko Sakic (U-Banca Transilvania Cluj-Napoca) 1 rec, Fran Pilepic 4 p, 1 rec, 1 pd.

În celălalt meci al zilei se înfruntă Italia şi Olanda.

În clasament, România ocupă primul loc pentru moment, cu 5 puncte (3 jocuri), urmată de Italia, 4 p (2 j), Olanda, 3 p (2 j), Croaţia, 3 p (3 j). Primele trei clasate se califică în faza următoare.

Luni, România va întâlni echipa Italiei, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.