Derby cu mare scandal la Cluj, CFR-FCSB

Meci cu mare scandal, la Cluj, în derby-ul României dintre primele două clasate în Liga I. CFR Cluj, echipa fostului stelist Dan Petrescu a remizat pe teren propriu cu FCSB, scor 1-1, în etapa a doua a play-off-ului Ligii I. FCSB a egalat în minutul 90+1. Au marcat Culio ’38, dintr-un penalty foarte controversat pentru clujeni, iar Gnohere ’90+1 a egalat pentru oaspeţi. În minutul 64, de la CFR Cluj a fost eliminat Peteleu, după ce a primit al doilea cartonaş galben.                                                                                                          Imediat după meci directorul sportiv de la FCSB, Mihai Stoica, s-a dezlănțuit împotriva arbitrajului lui Hațegan, dar și împotriva echipei lui Dan Petrescu:                                      „Înțeleg că Ion Crăciunescu spune că nu se impunea penalty! Dacă după toate discuțiile din ultima vreme, CFR deschide scorul dintr-un penalty controversat, atunci e incredibil! De ce ne mai chinuim să câștigăm un campionat dacă suntem furați? A ieșit Mara, ăsta de la CFR Cluj, să spună că vor arbitri străini. Băi Mara, noi am făcut adresă pentru arbitri străini, dar voi ați refuzat. Craiova joacă fotbal, nu ce face CFR Cluj. Noi am pierdut două puncte, CFR a pierdut două puncte și Craiova e aproape! Vreau să fim lăsați să jucăm! Ne purtăm frumos, n-am făcut presiuni înaintea acestui meci. L-am lăsat pe Dan Petrescu să bată câmpii, spune numai prostii! Vine o echipă care câștigă artificial campionatul, se duce și pierde în preliminarii și e eliminată! Noi contăm în Europa, aducem bani, bani de care beneficiază și alte echipe. Nu e rezultat negativ, dar chiar dacă am marcat în prelungiri, nu putem să fim nemulţumiţi pentru rezultatul ăsta, pentru că au fost greşeli mari de arbitraj, împotriva noastră sau în favoarea CFR-ului. Noi vrem arbitri străini la meciul retur. Sută la sută o să spună iar nişte poveşti şi apoi iar nu o să vrea, pentru că se gândesc că intră o dată în careu şi primesc lovitură de pedeapsă”, a tunat temperamentalul Mihai Stoica după meci. (foto prosport)