Straniu: ziua în care au pierdut ambii lideri

Tenismenul Roger Federer, deţinătorul trofeului, a pierdut, sâmbătă, meciul cu australianul Thanasi Kokkinakis, locul 175 ATP (fost 69), din turul al doilea al turneului de 1.000 de puncte Miami Open, rezultat în urma căruia elveţianul va  pierde locul 1 mondial ATP, în favoarea spaniolului Rafael Nadal. Tot sâmbătă, în mod neașteptat și straniu prin asemănare, celălalt lider mondial, al clasamentului feminin WTA, Simona Halep, a fost învinsă de poloneza Agnieszka Radwanska (loc 30 WTA) cu 3-6, 6-2, 6-3, în turul al treilea al turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami. Însă Halep nu riscă să piardă locul I WTA în lunile martie sau aprilie, ea dând dovadă că are mai degrabă nevoie de odihnă decât de orice altceva. Este evident că nici Kokkinakis și nici Radwanska nu sunt mai valoroși decât Federer sau Halep, însă regulile tenisului nu se supun matematicii obișnuite.                                                                                                                        Așadar, Roger Federer va părăsi prima poziţie ATP la 2 aprilie, după 308 săptămâni şi după şase săptămâni din momentul în care a devenit cel mai vârstnic lider mondial din istorie, la 36 de ani. Roger nu a mai pierdut în turul al doilea al acestui turneu de când avea 18 ani, din 2000. El a câştigat de trei ori Miami Open. (foto newsnow.live)