Deși cotată între favoritele turneului, se întoarce acasă

Dacă Simona Halep (mult mai greu decât se aștepta) și Monica Niculescu (fosrte ușor cu Rybarikova) au urcat în turul 3 la Miami, nu la fel se poate spine despre Sorana Cîrstea (locul 33 în clasamentul mondial), o jucătoare altfel valoroasă și, în plus, renumită pentru frumusețea ei. Sorana a pierdut, vineri, în doar două seturi, meciul cu taiwaneza Su-Wei Hsieh, mai puțin cotată decât românca (61 WTA), scor 5-7, 2-6, în turul secund al turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, SUA, disputat pe suprafaţă dură.                    Meciul a ținut o oră şi 24 de minute. Sorana, favorita cu numărul 32 a competiţiei, a început bine şi a condus cu 5-2, apoi a avut o cădere inexplicabilă şi a pierdut opt game-uri la rând. Din păcate, în setul al doilea, românca a reuşit un singur game pe serviciu şi nu a câştigat niciun punct cu mingea a doua. Taiwaneza Su-Wei Hsieh, în vârstă de 32 de ani, a reuşit cea de-a doua victorie din tot atâtea întâlniri directe cu Sorana Cîrstea. În acelaşi timp, asiatica înregistrează cea mai bună performanţă a ei în turneul de la Miami. (foto prosport.ro)