Craiova scufundă pe Dinamo în Cupa României, Torje reacționează

Victorie oltenească de răsunet: CS Universitatea Craiova s-a calificat marți seara în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins – nu fără dificultăți – pe FC Dinamo Bucureşti cu 1-0 (0-0), pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Bănie, în sferturile de finală ale competiţiei interne nr.2. Meciul nu a fost lipsit de tensiuni în tribune. Suporterii celor două echipe au aruncat cu torţe şi petarde unii în alţii la începutul partidei. La debutul lui Florin Bratu pe banca lui Dinamo, bucureștenii n-au contat în prima repriză, care a stat sub semnul duelului dintre Mitriţă şi Penedo. Portarul dinamovist s-a opus de trei ori, la două dintre intervenţii chiar cu ajutorul barei. Torje a încercat să înscrie spectaculos după pauză, dar Bancu a deschis scorul în minutul 56, după ce l-a păcălit pe Penedo.                Atacantul recent revenit la Dinamo, Gabi Torje, i-a criticat dur pe fanii Craiovei, care l-au înjurat pe durata partidei. „Am pierdut singura șansă pe care o mai aveam de a ajunge în cupele europene. E dezamăgitor. Le cerem scuze fanilor. Acceptăm criticile. Dacă jucam în prima repriză măcar cum am făcut-o în cea de-a doua parte altul era rezultatul. Ăsta-i fotbalul! Nu mai e timp să regretăm! Trebuie să ne gândim la meciurile ce vor urma. Cred că în ciuda terenului foarte, foarte prost a fost un stadion minunat aici. Cred că gazonul prost a tăiat spectacolul. Bratu e la început de carieră și nu trebuie să descurajeze pe nimeni acest rezultat. Faptul că am fost primit așa cum am fost aici la Craiova nu demonstrează decât faptul că am valoare. Important e că mă iubesc dinamoviștii. Mulți dintre cei din tribune nu au cum să vorbească acasă și când scapă de neveste vin și înjură pe stadioane după ce beau două pahare de bere”, a declarat Gabriel Torje după meciul în care Dinamo a alunecat și mai jos în acest sezon. (foto pariori.ro)