Fără ”bătrânul” Tadici pe bancă, handbalistele din Zalău ratează semifinalele europene

Fosta campioană națională și câștigătoare a Cupei EHF pe vremea când se numea ”Silcotub”, în anii 90, HCM Zalău, trupa aceluiași formidabil antrenor emerit și fost selecționer Gheorghe Tadici, a pierdut, din păcate, la trei goluri, returul din Turcia cu Kastamonu și se oprește în „sferturile” Cupei EHF, 24-27. Kastamonu vine însă în România, la Craiova, pentru semifinale, așa că oltencele le-ar putea răzbuna pe sălăjence. Așadar, HCM Zalău nu a reușit calificarea în semifinalele Cupei EHF, cedând duminică, în deplasarea din Turcia, 24-27. În tur, echipa lui Gheorghe Tadici câștigase cu doar un gol diferență, 29-28.                                                                                    Echipa din Țara Semilunei, de fapt o ”multinațională” – cam cum era în anii 90 Hypobank Viena -, o formație cu 10 jucătoare străine, din 6 țări, a condus de la un capăt la altul, însă nu la diferențe mari. Româncele au rezistat destul de bine, dar a avut momente de cădere pe finalul primei reprize și apoi la jumătatea reprizei secunde, momente care au fost decisive. În lipsa lui Gheorghe Tadici, suspendat de forul european, soția sa Elena Tadici – fostă handbalistă și antrenor cu licență – a condus echipa de pe margine. Și a făcut-o foarte bine, însă Serpil Iskenderoglu, centrul „naționalei” Turciei, care nu a jucat la Zalău, a fost cea mai bună jucătoare a gazdelor în jocul retur și le-a organizat tot jocul. Ea marcat de 7 ori și a fost foarte greu de anihilat de apărarea ardeleană. Până și portarul român Anca Rombescu, din echipa turcă, a avut câteva intervenții de efect pentru trupa sa. În ultimele 10 minute de joc, Roxana Rob, Ana Maria Dragut sau Larisa Tămaș au forțat revenirea și s-au apropiat la trei goluri. Nu a mai fost însă timp în privința calificării, iar Kastamonu Belediyesi urcă în careul de ași al Cupei EHF și vine din nou în România, dar acum la Craiova. (foto sportpictures.eu)