Haos și scandal: PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu, furată la marele derby

Răzvan Lucescu (49 de ani) își demonstrează din plin calitățile de antrenor în Grecia. Nimeni nu credea că va ajunge atât de sus, să lupte latitlu cu echipa sa PAOK Salonic. Ei bine, fiul lui Mircea Lucescu a primit acum o veste excepțională: Comisia de Disciplină a Federației Elene a decis să înapoieze cele trei puncte pe care i le luase echipei lui Lucescu, după incidentele de la meciul Olympiakos. Inițial, PAOK pierduse meciul cu Olympiakos cu 0-3 și i s-au luat și 3 puncte, după ce Oscar Garcia, antrenorul lui Oly, a fost lovit în cap înainte de meci și nu a putut fi prezent la partida care nu s-a mai disputat.                        Acum, echipa lui Răzvan Lucescu a rămas doar cu meciul pierdut cu Olympiakos și cu amenda de 30.000 de euro, potrivit presei elene. În plus, PAOK poate juca pe teren propriu cu spectatori. Astfel, PAOK are din nou șanse importante la titlu, fiind la doar două puncte de liderul AEK Atena, cu 6 etape rămase de disputat până la final.                                      Cele două formații ar fi rămas la aceeași diferență și după meciul de duminică : PAOK SALONIC – AEK ATENA 0-0 până în ultimul minut, 90, când a marcat Varela pentru PAOK; arbitrul a anulat golul și a început INFERNUL. Nu se știe ce decizie va lua federația, iată ceea ce s-a întâmplat :                                                                                                  Min 90. Fernando Varela înscrie după un corner, dar golul este anulat pentru un ofsaid la Mauricio, jucător aflat în spatele portarului lui AEK și care nu inluența cu nimic faza. Jucătorii protestează, îl înconjoară pe arbitrul de centru, iar situaţia escaladează rapid! După discuţii cu asistentul, golul lui PAOK e anulat, iar „Toumba” explodează! Patronul echipei lui Răzvan Lucescu şi preşedintele Lubos Michel intră pe teren, primul dintre ei e însoţit de bodyguarzi, iar scandalul e în toi. Min. 90+2. Haosul ia amploare! De la margine nu au apucat să se arate minutele de prelungire, dar situaţia e cu adevărat nebună! Patronul lui PAOK a înnebunit de-a dreptul, se pare că are și un pistol la el, refuză să iasă de pe teren şi l-a alergat pe arbitrul meciului, motiv pentru care scutierii şi-au făcut apariţia pe marginea terenului.                                                                                             Doar şapte dintre jucătorii lui PAOK au mai rămas pe teren, cei ai lui AEK aflându-se deja la vestiare, acolo unde este şi brigada de arbitri. Situaţia e din nou tensionată, iar toată lumea aşteaptă comunicarea unei prime decizii.                                                              Mai apoi, atmosfera s-a mai detensionat, iar zâmbetul a apărut pe faţa jucătorilor. Cei 22 de protagonişti au rămas pe teren în aşteptarea unei decizii. Pe canalele tv nu se văd arbitrii partidei, cei care probabil sunt la vestiare.                                                               La 40 de minute de la întreruperea meciului, ambele echipe se aflau tot la vestiare. Presa din Grecia anunța, live, că meciul ar fi urmat să se reia în câteva minute. Dacă ar fi fost validat, golul lui Varela ar fi schimbat liderul, PAOK Salonic lua locul celor de la AEK Atena. (foto Fanatik)