O mare speranță a tenisului românesc calcă ferm pe urmele Simonei Halep

Tânăra românca Andreea Amalia Roşca (18 ani), favorită numărul 4 a competiției, a câştigat duminică turneul ITF de la Hammamet (Tunisia), dotat cu premii totale de 15.000 de dolari. Amalia Roşca a învins-o în finală pe favorita nr.1 a turneului, mult mai experimentata sportivă italiană Anastasia Grimalska (27 de ani, loc 377 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2.                                                                                                                        Andreea Amalia Roşca a câștigat al cincilea turneu ITF numai anul acesta. Ea a jucat la Hammamet şi la dublu, alături de Teodora Stîngă. Cele două românce au fost eliminate, însă, în primul tur. Roșca joacă tenis de la 5 ani, este bucureșteancă și e legitimată șa AS Club Politehnica București, fiind din ce în ce mai adesea văzută ca o posibilă viitoare Simona Halep a tenisului românesc și mondial. Cele 5 turnee câștigate în doar două luni spun totul despre ea. O urmărim, cu speranță, mai departe. (foto b1tv)