”Furtuna Mourinho” a scufundat Nava Amiral a Angliei

Chiar dacă, fără nicio umbră de îndoială,levii lui Guardiola vor fi din nou campionii Angliei în ediția 2017-2018 a Premier League, Manchester City a ratat de puțin șansa de a câștiga matematic titlul încă din acest weekend, fiind învinsă, într-o manieră uluitoare de rivala și concitadina manchester United. City a condus cu 2-0, dar echipa năbădăiosului și imprevizibilului Jose Mourinho a avut o revenire absolut fabuloasă și s-a impus cu 3-2.  „Cetățenii” lui City au început furtunos meciul, iar după 30 de minute conduceau deja cu 2-0, prin reușitele lui Kompany și Gundogan.                                                                   Evident că nimeni nu putea atunci să anticipeze răsturnarea incredibilă  de scor din repriza secundă. Internaționalul francez de origine guineeană Paul Pogba (1,91 m) a făcut dubla în minutele 53 și 55, iar un alt ”uriaș”, internaționalul englez Chris Smalling (1,93 m) a dat lovitura de grație pentru „diavoli”, în minutul 70. Deși timp ar mai fi fost, suficient, City nu s-a mai regăsit, iar ”Furtuna Mourinho” s-a făcut simțită din nou în Bătrânul Albion.            United obține astfel un succes imens în lupta pentru locul secund și evită situația de a-i oferi titlul rivalei din oraș chiar în urma unui meci direct. În clasament, City e lider, cu 84 de puncte, în timp ce United se situează pe locul secund, cu 71 de puncte. Liverpool e pe 3, cu 67. (foto goal.com)