VIDEO. AS Roma demolează Barcelona la 10 ani după ce a fost bătută pe același stadion de CFR Cluj

Dacă toți ne gândeam la o posibilă revenire a lui Manchester City, după 0-3 în deplasare, ei bine, marea revelație (și revenire) a venit din Cetatea Eternă, acolo unde mai puțin cotata AS Roma a făcut un meci magnific pe teren propriu cu FC Barcelona, scor 3-0, și a produs surpriza sferturilor de finală din Champions League (C.L.), calificându-se după 1-4 la Barcelona !                                                                                                                  Meci fantastic, așadar, la Roma, în manșa a doua a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Învinsă în tur cu 4-1, formația italiană AS Roma a revenit fenomenal în returul de marți seara (de fapt, noaptea)  și s-a impus cu un sec, halucinant și neverosimil 3-0 în fața catalanilor, mari favoriți la câștigarea Champions League. Bosniacul Edin Dzeko (32 de ani, 1,93 m) a deschis scorul după doar 6 minute. A preluat în careu de lângă Umtiti și a reluat în poarta spaniolă cu vârful bocancului.                                          După pauză, când ”Barca” era încă liniștită, prin minutul 58, meciul a luat foc. Pique l-a tras de mână pe același Dzeko, acesta a căzut în careu, iar unul dintre veteranii romani și cei mai valoroși echipieri ai acestora, Daniele De Rossi (34 de ani, 1,84 m) a transformat excelent un penalty. Dominată mai apoi copios, Barcelona a primit și al treilea gol. Grecul Kostas Manolas (26 de ani, 1,89 m) a înscris cu capul, de la colțul scurt, golul care o califică fabtastic pe Roma în semifinalele competiției inter-cluburi nr. 1 a lumii.

Să mai spunem că tot în Champions League, dar în urmă cu 9 ani și jumătate (septembrie 2008), fosta campioană a României, CFR Cluj, învingea cu 2-1, pe același stadion, formația AS Roma, prin două goluri superbe ale argentinianului Jose Emamanuel Culio (34 de ani, 1,74 m), care evoluează și astăzi la gruparea clujeană. Din echipa romană a mai rămas, din acel meci de antologie, doar Daniele De Rossi, autorului golului doi cu Barcelona, integralist (90 de minute) atât atunci, cât și acum !                                                        În celălalt meci, fosta și viitoarea campioană a Angliei, Manchester City, a capotat incredibil, pentru a doua oară, cu Liverpool, scor 1-2. Învinsă de United în campionat, tot acasă, City a început tare și a marcat după doar două minute. Jesus a reluat în poartă o pasă a lui Sterling. City a mai avut câteva ocazii, ba chiar și un gol anulat eronat, însă după pauză Liverpool a revenit furibund și a marcat de două ori, prin Salah (56) și Firmino (77), a stabilit scorul final la 2-1 și 5-1 la general. (foto rollingstone.it)