Încă o româncă remarcată pe terenurile de tenis de sub soarele Floridei

Tânăra jucătoare de tenis din Șteii Bihorului, Irina Maria Bara, a avut un parcurs foarte  bun în Florida SUA, un de a ajuns până în finala probei de simplu a turneului ITF de la Indian Harbour Beach , dotat cu premii totale de 60.000 de dolari. Ea a fost învinsă de favorita gazdelor, Caroline Dolehide (SUA), cu 6-4, 7-5, în ultima manșă a competiției.

Bara (23 ani, 170 WTA) a cedat după o oră şi 40 de minute în faţa și mai tinerei americance Dolehide (19 ani, 135 WTA), cap de serie numărul şapte, în ciuda celor 9 duble greşeli făcute de aceasta. Irina a condus cu 4-2 în primul set, dar Dolehide s-a impus cu 6-4, după patru game-uri la rând. Românca a condus şi în setul secund, cu 5-3, dar apoi americanca a luat alte patru game-uri consecutive pentru o victorie deloc facilă. (foto Arena Bihoreană)