Emoții uriașe, Simona își joacă vineri locul 1 WTA

A învins-o pe nimeni alta decât câștigătoarea de la US Open și va juca cu Simona Halep ! Caroline Garcia (Franța), locul 7 WTA şi favorită nr 7, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Roma, trecând în turul trei de laureata de la US Open, americanca Sloane Stephens, locul 10 WTA şi favorită nr. 9.

Năbădăioasa Caroline Garcia a învins-o pe Sloane Stephens cu scorul de 6-1, 7-6 (7), într-o oră şi 33 de minute.

Marele meci din sferturi  dintre Halep şi Garcia se va disputa pe terenul principal, vineri, după ora 20:30.

Confruntarea de vineri va fi a cincea dintre cele două sportive. Halep a câştigat până acum trei meciuri împotriva Carolinei Garcia, iar jucătoarea franceză s-a impus o dată în faţa româncei. Dacă vineri nu învinge, Simona va pierde locul 1 WTA în favoarea Carolinei Wozniacki.

Simona Halep, locul 1 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roma, după ce adversara ei, americanca Madison Keys, locul 14 WTA, a declarat forfait înaintea întâlnirii care era programată joi. (foto raquetc.com)