Halep câștigă spectaculos la Madrid, după un ultim game de 11 minute, în faţa lui Mertens

Simona Halep, locul I WTA şi deţinătoarea trofeului, a învins-o, marţi, cu scorul de 6-0, 6-3, pe belgianca Elise Mertens, locul 16 WTA, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open.

Memorabil a fost ultimul game al meciului, care a durat 11 minute. Mertens salvează o minge de meci și face avantaj în setul 2. Greșește însă și scorul revine la 40-40. Avantaj Halep, după un spectaculos schimb de mingi la fileu.

Simona ratează a doua minge de meci. Însă câștiga rapid o a treia minge de meci, după o dublă greșeală de-a lui Mertens. O pierde însă și pe aceasta, după un lung schimb de mingi, iar Mertens are minge de 4-5.

Însă vine a patra minge de meci pentru Simona, pe care o pierde din păcate. A fost cel mai intens și mai disputat game al meciului, potrivit digi24.ro. A cincea minge de meci și Simona Halep câştigă partida, după un ultim game de 11 minute.

Sorana Cîrstea, locul 35 WTA, a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina, locul 15 WTA, scor 6-3, 6-1.