Victorie românească pe terenurile unei mari capitale

Din nou o veste excelentă din tenisul feminin românesc. Una dintre jucătoarele noastre de valoare s-a impus în proba de dublu a unui cunoscut turneu WTA din nordul Africii.

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Raluca Olaru şi rusoaica Ana Blinkova a câştigat titlul în proba de dublu a turneului WTA de la Rabat, capitala statului Maroc, turneu dotat cu premii totale de 226.750 dolari. Olaru și Blinkova au obținut o victorie fără probleme, în două seturi, în finala disputată în compania cuplului Georgina Garcia Perez (Spania)/Fanny Stolar (Ungaria), cu 6-4, 6-4.

Raluca Olaru este din București, are 29 de ani și 1,73 m. Ea se află pe locul 45 în ierarhia mondială WTA pentru probele de dublu feminin, după ce anul trecut a atins poziția 32 (în 28 august). (foto GSP)