CM 2018. Messi și ai săi, răpuși de ”taifunul” Kylian Mbappe. Franța în sferturi

Prima optime de finală a Mondialului din Rusia, disputată între Franța (fostă campioană mondială și europeană) și Argentina (actuala vicecampioană mondială și fostă dublă campioană mondială) a început cu un adevărat ”taifun” al naționalei cocoșului galic, care a acoperit tot terenul încă din start, nelăsând nicio posibiltate de manevră adversarilor. În foarte scurt timp, ”Les Bleus” au avut o bară (min.8, Griezmann) și au obținut apoi un penalty la o pătrundere devastatoare a lui Kylian Mbappe, care a alergat ca o furtună cu balonul la picior vreo 70 de metri, după care a fost faultat la marginea careului argentinian de Manuel Rojo, tocmai autorul golului victoriei și al calificări echipei sale din meciul cu Nigeria.

Totuși, în min. 28 a fost un henț clar în careu al francezului Umiti, pe care arbitrul s-a făcut că nu îl vede. Franța nu mai domină nici pe departe jocul, iar în minutul 41 se face dreptate: după o repunere de la margine pe atacul argentinian, mingea ajunge pe centrul terenului la Angel Di Maria (coleg la Paris St Germaain cu autorul celuilalt gol !), care șutează fabulor de la 25 de metri, în colțul din dreapta al porții franceze, fără nicio speranță pentru portarul ”cocoșilor”. E 1-1 și meciul începe, practic, din nou, iar pe ansamblul primei reprize Argentina a avut o posesie de 62 la sută !

… Posesie care s-a simțit imediat după pauză, în minutul 48, când un șut formidabil al lui Messi este deviat de Angel Mercado în plasa franceză. 2-1 este scorul normal în acest moment. DOAR în acest moment, pentru că în puține minute ”Les Bleus” întorc totalmente partida, de la 1-2 la 4-2, iar Messi este consternat, nu poate crede că apărarea sa este umilită în acest fel. Egalează Pavard în minutul, cu un șut frumos de la distanță, după care începe recitalul acestui fenomen numit Mbappe, care are doar 19 ani. Un nou Platini, un nou Pele ? Vom vedea …

Mbappe driblează totul în careu, în minutul 64, e absolut de neoprit, apoi după numai 4 minute ”îngroapă” pur și simplu Argentina, cu un nou gol (min.68), după o acțiune fulgerătoare, coordonată de Antoine Griezmann. Partida de la Kazan intră însă în istorie, pentru că Argentina a luptat eroic până la final, iar Kun Aguero a înscris pentru 4-3 în minutul 90+2, într-o confruntare epică, de povesit cândva nepoților, la gura sobei…

Franța e prima echipă calificată în sferturile Mondialului, unde va juca cu Uruguay sau Portugalia.