Handbalistele românce, victorie zdrobitoare cu Paraguay

Cunoscutul și foarte experimentatul antrenor zălăuan Gheorghe Tadici, omul care a cucerit argintul mondial cu naționala feminină a României în 2005, la Sankt Petersburg, conduce din nou o selecționată a țării noastre angajată într-un turneu final. E vorba de naționala de tineret, care  a învins de o manieră absolut categorică echipa Paraguayului, cu scorul de 41-25 (16-13),  la Debrecen, în Grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin Under-20, din Ungaria.

La pauză diferența era relativ mică, echipa antrenată de Gheorghe Tadici conducând doar la cu trei goluri, 16-13, însă după pauză totul s-a schimbat, iar româncele au dat un adevărat recital.

Andrada Bianca Berbece a marcat 10 goluri, Andreea-Cristina Popa 8, Andreea Tecar 7, Alexandra Severin 7, Alexandra Banciu 3, Alexandra Badea 3, Aura-Teodora Popescu 2, Diana Nichitean 1.

Pentru Paraguay au înscris Fernanda Lujan Insfran Mora 7 goluri, Andrea Alejandra Gaona Alsina 4, Camila Nazareth Feschenko Krussel 4, Delyne Esther Leiva Morlas 3, Mara Paula Fernandez Estigarribia 3, Maggie Alexandra Lugo Lara 2, Jazmin Locero Mendoza Peralta 1, Daisy Carolina Ortiz Portillo 1.
România joacă joi Olanda, după ce a trecut de Japonia în prima partidă, cu 32-30. (foto frhandbal.ro)