Marele Milan s-a chinuit cu Dudelange, 1-0, noroc cu argentinianul Higuain

Luxemburghezii de la Dudelange au oferit o lecţie importantă fotbalului românesc după ce au eliminat campioana României, CFR Cluj,  din play-off-u E uropa League, cu scorul zdrobitor de 5-2 la general.

Italienii nu au avut nevoie de mult timp pentru a-şi da seama că vor avea ”de tras” pentru cele trei puncte. Echipa lui Gattuso, cu Higuain (foto) titular, a pus stăpânire pe balon încă din primele minute, dar ocaziile periculoase au lipsit, aceştia lovindu-se de o defensivă mult prea bine organizată, ”zidul” de care s-au lovit Ţucudean şi Omrani. Fostul atacant al lui Juventus l-a pus pentru prima oară la încercare pe Frising în minutul 12, dar acesta a trimis balon în reclamele din spatele porţii, cu un şut din afara careului.

Părea să fie meciul vieţii pentru portarul luxemburghez, dar Higuain a avut ultimul cuvânt. AC Milan deschidea scorul în minutul abia în minutul 59, după care a închis ”robinetul” ocaziilor periculoase.