Celebra națională a Islandei a fost călcată în picioare

Celebra națională a Islandei, una din revelațiile CM diin Rusia, a fost ”demolată”  de elvețieni. Grupa a doua a Ligii A din Liga Naţiunilor a oferit un rezultat pe care foarte puţini îl anticipau. Partida dintre Elveţia şi Islanda, două dintre echipele care au fost la Campionatul Mondial din Rusia, s-a terminat cu 6-0.

Naţionala din “Ţara Cantoanelor” a oferit un fotbal total cu naţionala care a fermecat pe toată lumea în ultimii doi. Elveţienii au început ca din tun Liga Naţiunilor şi au marcat nu mai puţin de şase ori.

Scorul a fost deschis de Zuber, în minutul 13, dar scorul primei reprize a fost stabilit de Zakaria, în minutul 23. Repriza secundă a fost şi mai necruţătoare pentru nordici.

Shaqiri a înscris în minutul 53, ca mai apoi Seferovic (67), Ajeti (71) şi Mehmedi să stabliească scorul final.

Elveţia ocupă primul loc al grupei 2 din Liga A, fiind urmată de Belgia şi Islanda, fiecare cu câte zero puncte. Fiind o grupă formată din trei echipe, Belgia nu a jucat momentan. (foto lacote.ch)