Egal cu Serbia la Belgrad, 2-2, rezultat bun, dar puncte puține

În sfârșit, un rezultat bun: naţionala de fotbal a României, antrenată de Cosmin Contra, a remizat pe stadionul Partizan, din Belgrad, scor 2-2, cu puternica selecționată a Serbiei (participantă la Mondialul din Rusia), în cea de-a doua etapă din Liga Naţiunilor. În celălalt meci al grupei, Muntenegru-Lituania 2-0.

Tricolorii au fost conduşi de două ori, dar au revenit de fiecare dată. Mitrovic a deschis scorul la mijlocul primei reprize, iar Nicuşor Stanciu a transformat la trei minute după pauză un penalty uşor acordat de arbitrul rus. Apoi tot Mitrovic a făcut 2-1 pentru sârbi, dar răspunsul nostru a venit de la ex-dinamovistul Ţucudean, care a deviat superb, la colţul scurt, după un corner.

România a avut chiar şansa victoriei, dar craioveanul Alexandru Mitriţă a ratat incredibil, singur cu portarul, în minutul 90, o mare șansă de victorie.

Pentru România urmează meciul cu Lituania, din 11 octombrie, de la Vilnius, iar pe 14 octombrie jucăm cu Serbia, la Bucureşti. (foto digisport)