Irina Begu, victorie mare într-un meci întrerupt de două ori

În sfârșit, jucătoarea în care ne-am pus mereu speranțe mari,Irina Begu (55 WTA), a reuşit una dintre cele mai bune evoluţii în sezonul 2018, învingând-o în minimum de seturi pe Agnieszka Radwanska (60 WTA), în optimile turneului de categorie International de la Seul. Românca a încheiat partida de o oră şi 57 de minute de joc efectiv având raport pozitiv de lovituri câştigătoare / greşeli neforţate (27-25), scor 6-4, 6-3, reuşind să gestioneze perfect cele două întreruperi de ploaie venite în momente favorabile ei.

Prima pauză a intervenit, joi, la startul setului doi, după ce românca tocmai câştigase manşa inaugurală, 6-4, la capătul unui prim set de o oră şi trei minute în care s-au reuşit nu mai puţin de şapte break-uri. Jucătoarele au revenit pe teren pentru a relua partida după 25 de minute, însă arbitra a anunţat din nou „stop-joc”, la 6-4 şi 4-3 în setul doi, după o revenire frumoasă a Irinei, de la 3-1 pentru Radwanska. La cea de-a doua reluare a meciului, Irina Begu şi-a prelungit seria entuziasmantă cu alte două game-uri prin care a pus capăt partidei. Radwanska nu a mai pus pe tabelă decât două puncte după cea de-a doua întrerupere cauzată de ploaie, în timp ce Irina Begu a semnat pentru prima dată după Roland Garros 2018 victorii consecutive în circuit. (foto wowbiz.ro)