Simona Halep, afectată încă de duminică de probleme medicale, pierde la Wuhan

Din păcate,  Simona Halep, inimoasă ca de obicei, nu a ținut seama de problemele medicale care au atenționat-o încă de duminică. Ea a intrat pe teren marți, dar nu și-a putut face jocul obișnuit niciun moment.

Simona a cerut intervenția medicului chiar din primul set, ceea ce a făcut și în setul doi, la 2-1 pentru slovacă, acuzând dureri la spate și la coapsa piciorului stâng.

Simo a preluat conducerea, 3-2, dar a continuat să solicite intervenția echipei medicale. Setul doi s-a mers cap la cap, dar

Simona Halep – Dominika Cibulkova 0-6, 5-7

Simona Halep, 26 de ani, și Dominika Cibulkova, 29 de ani,s-au întâlnit de şase ori. Liderul WTA are două victorii, iar sportiva din Slovacia, patru. Câștigătoarea meciului, Dominika Cibulkova, va juca în turul al treilea cu rusoaica Daria Kastkina (13 WTA), care a trecut tot marţi, după un meci pe muchie de cuțit, de chinezoaica Xiyu Wang (232 WTA), susținută puternic de public, scor 6-1, 3-6, 7-6.