O româncă, Andreea Dragoman, prima europeană medaliată olimpică de tineret la tenis de masă

In competitia de tenis de masa din cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, Andreea Dragoman s-a impus in cinci seturi (4-1) in finala mica a intrecerilor feminine de simplu si a cucerit medalia de bronz.

Partida a inceput echilibrat, dar primul set a fost castigat, cu 11-8, de adversara sa, indianca Archana Girish Kamath.

Cu un serviciu eficient, Andreea a revenit spectaculos in setul urmator. A reusit sa recupereze un handicap de 5 puncte si si-a adjudecat setul (11-8),  echilibrand situatia la seturi (1-1). A preluat apoi conducerea (2-1) si s-a distantat la 3-1 dupa ce in setul 4 a castigat sase puncte consecutive. Setul 5 s-a dovedit a fi decisiv, reprezentanta Romaniei incheind victorioasa partida.

Andreea Dragoman a urcat pe cea de-a treia treapta a podiumului, devenind prima jucatoare de tenis de masa din Europa medaliata la o editie a JOT.

Bronzul cucerit de Andreea Dragoman este a 7-a medalie pentru Romania la JOT Buenos Aires 2018.