Omul de la Mondialul rusesc care îi menține în cursă

Atacantul Harry Kane a fost decisive pentru Tottenham Hotspur, în duelul de pe „Wembley” cu PSV Eindhoven din cadrul etapei a IV-a a Grupei B din Champions League.

Londonezii au reușit să revină pe tabelă după ce la pauză au fost conduși cu 1-0, olandezii punctând prin de Jong în minutul 2.

Dubla lui Kane – omul cel mai bun al naționalei Angliei în Mondialul din Rusia – în minutele 78 și 89 au decis soarta celor trei puncte, menținând Tottenham în lupta pentru primăvara Champions League.

În urma rezutatelor consemnate până în prezent în Grupa B, Barcelona este lider cu 10 puncte, urmată de Inter cu 7 puncte, Tottenham cu 4 puncte și PSV cu 1 punct.

De remarcat este faptul că, cu cele douăă goluri marcate în poarta lui PSV, Kane a urcat pe locul secund în clasamentul golgheterilor actualei ediţii a Champions League. Cu patru goluri înscrise, Harry Kane se află la o singură reuşită de Lionel Messi și Edin Dzeko, care se află în fruntea acestei ierarhii.

Clasamentul golgeterilor actualei ediţii a Ligii Campionilor:

5 goluri: Dzeko (AS Roma), Messi (FC Barcelona)

4 goluri: Dybala (Juventus), Kane (Tottenham)

3 goluri: Griezmann (Atletico Madrid), Icardi (Inter Milano), Insigne (Naploli), Marega (FC Porto), Neymar (Paris Saint-Germain)

2 goluri: Je. Corona (FC Porto), L. de Jong (PSV Eindhoven), Di Maria (PSG), Wesley Ferreira Da Silva (FC Bruges), Guerreiro (Borussia Dortmund), Herrera (FC Porto), Klonaridis (AEK Atena), Kramaric (Hoffenheim), Krmencik (Viktoria Plzen), Lewandowski (Bayern Munchen), Mazraoui (Ajax Amsterdam), Kylian Mbappe (PSG), Junior Moraes (Şahtior Doneţk), Otavio (FC Porto), Pavkov (Steaua Roşie Belgrad), Pjanic (Juventus), Paul Pogba (Manchester United), Roberto Firmino (FC Liverpool), Salah (FC Liverpool), Bernardo Silva (Manchester City), David Silva (Manchester City), Tagliafico (Ajax Amsterdam), Cengiz Under (AS Roma), Vanaken (FC Bruges), Vlasic (ŢSKA Moscova)