Veşti extraordinare de la WTA! Finala jucată de Simona Halep la Montreal a fost desemnată „Meciul anului 2018”

Simona Halep Rogers Cup

Simona Halep a fost protagonistă în cel mai spectaculos meci al anului din tenisul feminin.

Finala turneului WTA de la Montreal, dintre româncă şi americana Sloane Stephens, a fost desemnată „partida anului” de către site-ul WTA.

Liderul mondial a avut nevoie de două ore şi 41 de minute pentru a o învinge în trei seturi pe Stephens, în finala de la Rogers Cup, cu 7-6 (6), 3-6, 6-4.

Simona Halep a cucerit în acest an primul trofeu de Grand Slam din carieră, la Roland Garros, tot după o finală contra americancei, decisă tot după setul decisiv, scor 3-6, 6-4, 6-1, potrivit digisport.ro.

În top 5 cele mai frumoase meciuri din 2018 se află două partide ale româncei. Pe locul 4 se află confruntarea dintre Simona Halep şi Kiki Bertens, din finala de la Cincinnati, în care olandeza s-a impus după o revenire spectaculoasă, scor 2-6, 7-6 (6), 6-2.