Marius Copil se califică în turul doi la Australian Open, Buzărnescu – învinsă de Venus Williams

marius copil

Tenismenul român Marius Copil s-a calificat marți în turul al doilea al Australian Open, după ce l-a învins în trei seturi, 6-3, 6-4, 6-4 pe spaniolul Marcel Granollers.

Marius Copil, 61 ATP, a câștigat în fața lui Granollers, 110 ATP, într-o oră și 45 de minute.

In turul al doilea, tenismenul roman il va întâlni pe favoritul numarul 31, belgianul David Goffin.

Pentru prezența in turul doi la Australian Open, Marius Copil va primi un cec în valoare de 105.000 dolari australieni (aproximativ 67.000 de euro) și 45 de puncte în clasamentul ATP.

În turnelul de simplu feminin, Mihaela Buzărnescu a fost eliminată in primul tur de la Australian Open 2019 de veterana Venus Williams cu scorul de 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2.

Mihaela a avut meciul in mână și a servit pentru calificarea în turul doi, dar Venus Williams a facut un break în setul doi, la scorul de 5-3 pentru  jucătoarea noastră și ulterior a trimis meciul în set decisiv.

Ajunsă pe locul 26 WTA, Buzărnescu a suferit astfel a șasea înfrângere la rând.