Simona Halep, probleme în clasamentul WTA

Fostul lider mondial Simona Halep (27 de ani) a pierdut locul 2 WTA, după ce Petra Kvitova a câștigat partida cu Anastasija Sevastova, scor 2-6, 6-2, 6-3, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, de la care campioana româncă s-a retras. Astfel, de luni, 29 aprilie, când se va afișa noua ierarhie, Simona Halep va ocupa locul 3.

În urma victoriei, Petra Kvitova a acumulat 5.730 de puncte, în vreme ce Simona Halep rămâne cu 5.682 de puncte. Kvitova s-a impus după un meci care a durat o oră şi 32 de minute. Ea va evolua în penultimul act de la Stuttgart cu învingătoarea dintre germana Angelique Kerber, locul 5 WTA şi olandeza Kiki Bertens, locul 7 WTA.

Simona Halep avea șansa să urce pe primul loc în clasamentul WTA, însă a decis să nu mai joace la Stuttgart, după efortul uriaș din partida cu Franța, din Fed Cup.