Haaaaaagiii! Comaaaan! România, la un pas de semifinale! VICTORIE ISTORICĂ cu Anglia, la EURO!

Victorie fantastică, la EURO Under 21, după succesul de prestigiu cu Croația, din prima rundă.

România – Anglia 4-2 (0-0), după cea mai frumoasă repriză de la acest EURO! Campionii mondiali și europeni, englezii, au primit 4 goluri de la România!

A fost meciul vieții pentru Florinel Coman, cu două goluri marcate în final, ultimul cu un șut uluitor de la distanță, dar și pentru ceilalți tricolori. Marcatori: George Pușcaș (min.76), Ianis Hagi (85) și Florinel Coman (86 și 90+3).

Pentru Anglia: Demarai Gray (79) și Tammy Abraham (86)

Este probabil unul din primele 5-6 cele mai importante rezultate din istoria fostablului românesc.

Ionuț Radu a fost fabulos în poartă. 6 puncte după două meciuri, 8-3 golaveraj! Sunte, la un pas de semifinale, mai e meciul cu Franța.

Echipe de start Anglia – România

Anglia (4-3-3): Dean Henderson, Jay DaSilva, Jake Clarke-Salter, Jonjoe Kenny, Fikayo Tomori, Kieran Dowell, Demarai Gray, Harvey Barnes, James Maddison, Mason Mount, Dominic Calvert-Lewin

Rezerve: Angus Gunn, Freddie Woodman, Ezri Konsa, Lloyd Kelly, Aaron Wan-Bissaka, Ryan Sessegnon, Philip Foden, Morgan Gibbs-White, Reiss Nelson, Dominic Solanke, Tammy Abraham

România (4-2-3-1): Ionuț Radu, Cristian Manea, Alexandru Pașcanu, Ionuț Nedelcearu, Florin Ștefan, Dennis Man, Ianis Hagi, Alexandru Cicâldău, Tudor Băluță, Virgil-Andrei Ivan, George Pușcaș

Rezerve: Cătălin Căbuz, Daniel Vlad, Ricardo Grigore, Virgil Ghiță, Adrian Rus, Radu Boboc, Vlad Dragomir, Dragoș Nedelcu, Andrei Virgil Ciobanu, Darius Olaru, Adrian Petre, Florinel Coman

Un răspuns

1. Corectati numarul golurilor primite de Anglia. Au fost 4 nu trei. Toate in repriza a doua.